Upgrade chłodzenia CPU w…

Upgrade chłodzenia CPU w #t530 iGPU na model z #t520 NVS dGPU. Fabrycznie dla #thinkpad T530 / T520 z iGPU #lenovo przewidziało tylko procesory dwurdzeniowe o TDP 35W, jednak samodzielnie można dokonać podmiany na czterordzeniowe i7 TDP 45W (u mnie w tej chwili i7-3630QM) – płyta wyposażona jest w chipset QM77. Problem pojawia się z odpowiednim chłodzeniem takiego procesora, podczas pełnego obciążenia temperatury na rdzeniach momentalnie dochodzą do 100C. Rozwiązanie – modyfikacja wydajniejszego chłodzenia z T520 dGPU. Do wyboru mamy dwie wersje – 75Y5790 i 04W1578 (ta wersja występuje pod różnymi identyfikatorami FRU, ale heatpipe wygląda w każdej identycznie). UWAGA!!1one Chłodzenie z T530 dGPU lub W530 nie będzie kompatybilne z T530 iGPU!
Wszystko pasuje na zasadzie plug&play, wtyczka od wentylatora z T520 jest „mniejsza”, ale kompatybilna z gniazdem na płycie T530 – bodajże 2piny pozostają wolne. Warto wykorzystać wolny heatpipe od dGPU, który w tym przypadku pozostanie nieużywany, delikatnie go podgiąłem i połączyłem z pozostałymi za pomocą miedzianych blaszek i kleju termoprzewodzącego.
Efekt? Maksymalna temperatura przy katowaniu Prime95 to 85C. Idle 40-45C, wentylator 0RPM 🙂 Warto wspomnieć o zaktualizowaniu BIOSu, który w najnowszej wersji ma wpływ na sterowanie wentylatorem.

Czy da się zejść niżej z temperaturą? Możliwe, że tak – zastosowałem „podstawową” pastę termoprzewodzącą MX-2, dla lepszych past wynik może być nieco lepszy. Można też pokombinować z ustawieniami wentylatora przy pomocy TPFanControl. Ogólnie ten model nie pozwala na wiele modyfikacji ze względu na to, że chłodzenie i CPU znajduje się bezpośrednio pod klawiaturą, a nie pod klapą serwisową, co utrudnia wymianę powietrza.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie używanego chłodzenia? Trzeba patrzeć czy heatpipe nie jest złamany / uszkodzony, przy niewłaściwym demontażu łatwo wykrzywić miedziany heatpipe. Kupiłem dwa używane chłodzenia i oba były lekko wykrzywione, miałem sporo problemów żeby uzyskać później idealny styk powierzchni radiatora z powierzchnią rdzenia CPU pomimo maksymalnego dokręcenia śrub.
Komentarze i uwagi mile widziane 🙂
#laptopy #thinkpadmasterrace